Giriş yap   Üyel ol

Ben kimim ve neden “Göçmen Kitaplar”?

Ben Hicret Spannig. “Göçmen Kitaplar” web sitesinin kurucusu ve yöneticisiyim.

Dünya tatlısı iki oğlum ve eşim ile birlikte Haziran 2016’da Türkiye’den Almanya’ya taşındık, böylece benim de “göçmen” olma hikayem başlamış oldu.

Geçen sürede Almanya’daki hayatıma alıştım, hatta çok da sevdim ama tabii ki insanın “kendi dilini konuşma, duyma ve okuma arzusu” geçen yıllara, adaptasyona, yaşadığın yeni ülkeye bağlılığına ve hatta sevgisine orantılı olarak değişmiyor. Ana dilini duymak ve okumak her zaman iyi geliyor insana, kalbini sıcacık sarıp sarmalıyor.

Çocukluğumdan beri kitap okumayı çok severim. (Tam da yeri gelmişken sevgili babama bana kitap okuma alışkanlığını kazandırdığı için kalpten teşekkür ederim.) Çok eğlenirim kitap okurken, duygudan duyguya girer, karakterlerin ve repliklerin etkisinden haftalarca çıkamam. Kitapta beni derinden etkileyen sahneleri zihnimde üst üste, üst üste, üst üste çevirmekten bıkmam. Sanırım kitap okurken duygularımı çok daha özgür, sınırsız, belki de baskısız yaşamaya izin veriyorum, bundan da çok zevk alıyorum.

Lakin buraya taşındığımızdan beri Türkçe kitaplara ulaşmak eskisi kadar kolay ve keyifli olmamaya başladı. Ne zaman ki Türk arkadaş ve tanıdıklarımız ile bir araya gelsem, bir noktadan sonra konu hep kitaplara bağlanmaya başladı. Kimde hangi kitap var, kim kimden hangi kitabı ödünç alacak ve o kitap daha sonra kime ödünç verilecek? Sonra kendimi “Elinde şu kitap olan var mı?” sorusundan ümidimi keserek, “Elinde şu yazarın her hangi bir kitabı olan var mı, hangisi olsa okurum.” derken bulmaya başladım. Tüm bunların üzerine Almanya’daki gümrük mevzuatı değişip, Türkiye’den kargo ile toplu kitap getirtmek çok maliyetli olmaya başlayınca da farklı çözümler aramaya başladım.

İşte bu noktada “Göçmen Kitaplar” projesi zihnimde filizlenmeye başladı.

“Göçmen Kitaplar” web sitesi Almanya’da yaşayan Türklerin ihtiyacına yönelik hazırlanmış bir online-platformdur.

Web sitemize üye olarak;

+ elinizdeki kitaplarınızı satabilir,
+ diğer üyelerimizden kitap satın alabilir,
+ kitaplarınızı değiş-tokuş yapabilir,
+ ödünç verebilir,
+ ya da dilerseniz hediye edebilirsiniz.

Böylece hem başkalarını hem de kendimizi mutlu edeceğimiz, ayrıca evimizdeki varlık sürecini tamamlamış kitap dağlarına, başka evlerde yeni bir hayat verecek, bir fırsat “Göçmen Kitaplar” platformu.

Sitemizi mutluluk ve beğeniyle kullanmanızı diliyorum. Umarım bu site aracılığı ile ulaştığınız kitaplar, okurken sizi çok mutlu eder, kalbinize ve zihninize dokunur ve size yeni ufuklar açar.

Her türlü öneri ve dilekleriniz için bize info@gocmenkitaplar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Madem artık Almanya’da yaşıyorum, o halde Alman yazar Goethe’nin bir sözü ile tamamlıyorum yazımı.

"İçinde iyi yanı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur." Geothe

Dilediğiniz tüm kitaplara ulaşabilmeniz dileği ile, en içten sevgilerimle,

Hicret Spannig